Naše společnost se dlouhodobě specializuje na manipulaci s nebezpečnými kapalnými odpady a jejich ekologické odstraňování. Transport odpadů do spaloven, deemulgačních a neutralizačních stanic realizujeme vlastní cisternovou dopravou. Kromě zařízení a postupů na zneškodňování kapalných odpadů disponujeme rovněž zařízením na výrobu demineralizované vody.
Kapalné odpady zpracováváme v režimu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, odpadní vody pak dále na základě schválených provozních řádů v režimu zákona č. 254/2001 Sb., o vodách.
Odstraňování odpadů deemulgací probíhá kyselým nebo alkalickým postupem. V obou případech jde o zrušení schopnosti emulgačního prostředku rozpustit ropnou látku ve vodě, čehož je dosaženo přídavkem pomocné látky do emulze ropných látek. V deemulgačních stanicích lze tímto fyzikálně-chemickým způsobem zneškodňovat především vody kontaminované ropnými látkami, anorganické kyseliny nebo jejich směsi bez obsahu těžkých kovů a také alkalické odpady (například odmašťovací a prací lázně).
Po provedené deemulgaci se vzniklé odpadní vody ve většině případů dočišťují na čistírnách odpadních vod. Odloučený pevný podíl (kal) je odstraněn po stabilizaci uložením na skládce.
Při neutralizaci dochází k chemické reakci mezi kyselým a zásaditým roztokem. Kysele reagující odpady se neutralizují roztoky sody nebo vápenným mlékem a naopak alkalicky reagující odpady se neutralizují kyselinami. Nejvhodnějším způsobem odstraňování obou druhů odpadů je takzvaná autoneutralizace, kdy se, pokud je to technologicky možné, oba dva druhy odpadů smíchají a teprve přebytek jednoho z nich se zneutralizuje malým množstvím potřebného činidla. Produkty této reakce jsou příslušná sůl a znečištěná voda. Ty jsou dále zpracovávány sedimentací a separací. Vzniklé koncentrované kaly jsou zahuštěny na kalolisech nebo dekantačních odstředivkách.
Spektrum odpadů, které lze neutralizací zneškodňovat, je široké. Jedná se zejména o různé anorganické kyseliny nebo jejich směsi, ať už s obsahem kovů či bez (například mořící a galvanické lázně), alkalické odpady (například odmašťovací lázně) a dále například odpady s obsahem šestimocného chromu, kyanidů a dalších nebezpečných látek.
Fyzikálně-chemická metoda úpravy odpadů prostřednictvím stabilizace vápenocementovou metodou (vápenocementová stabilizace) spočívá v homogenizaci odpadů zpracovaných do podoby vodného roztoku a/nebo suspenze s pojivy a dalšími přísadami s cílem odstranit jejich nebezpečné vlastnosti a snížit mobilitu škodlivých látek obsažených v odpadech. Výsledný produkt vápenocementové stabilizace je stabilizát (solidifikát), který je určen k následnému uložení na skládku ostatních odpadů.
Solidifikací lze upravovat různé druhy odpadů, jako jsou popílkové směsi, louhy, anorganické kyseliny, pevné odpady z čištění plynů či technologická voda.
Proces biologického čištění vod využívá schopnosti některých mikroorganismů rozkládat organické znečištění ve vodním prostředí. Zatímco v povrchových vodách probíhá biologické čištění samovolně, čistírny odpadních vod jej urychlují a zintenzivňují zvýšením koncentrace mikroorganismů.
Společnost Purum provozuje čistírny odpadních vod, ve kterých lze zneškodňovat široké spektrum odpadů. Zejména se jedná o různé odpadní vody znečištěné biologicky odbouratelným odpadem. Výstupem z biologického čištění je vyčištěná voda a odpadní kal.
Naše společnost rovněž provozuje spalovnu nebezpečných odpadů pro odstranění tuhých, pastovitých i kapalných odpadů. Spalovna splňuje nejvyšší ekologické standardy a energie vzniklá při spalování je využívána pro výrobu elektřiny a vodní páry. V areálu spalovny se nachází i sklady a nádrže pro shromažďování nebezpečných odpadů.
Spalování odpadů probíhá v rotační peci a dohořívací komoře, kdy po ochlazení spalin dochází k jejich třístupňovému čištění. Prvním stupněm je polosuchá pračka Fornax, v níž je do spalin dávkována suspenze sorbentu (vápno a aktivní uhlí). V dvoukomorovém filtru dochází k odstraňování tuhých částic. V louhové pračce dochází k očištění od zbylých kyselých složek.
Disponujeme veškerou potřebnou technikou pro svoz kapalných odpadů, včetně těch nebezpečných, a zázemím pro jejich dočasné uskladnění. Provozujeme vlastní deemulgační, neutralizační a solidifikační stanice, čistírny odpadních vod i sklady pro uložení kapalných odpadů a v neposlední řadě též spalovnu nebezpečných odpadů.