Recyklace

 

Služby v oblasti recyklace odpadů

Při recyklaci přetváříme odpad z průmyslové produkce a dalších zdrojů ve znovu použitelné a stále více ceněné suroviny. Typickým vstupním produktem jsou především PET lahve a další plastový odpad. Naše společnost provozuje i recyklační linku na použité olejové filtry a další recyklační technologie. Základem je pečlivé manuální roztřídění vstupního materiálu, po kterém následují další kroky zpracování.

Recyklace PET

V rámci recyklační linky jsou vytříděné PET lahve drceny ve mlýně na 1cm frakci. Mlýn je vybaven detektorem kovu, magnetickým separátorem, odsáváním prachu a síty, aby mohlo dojít k odstranění zbytků etiket a víček. Následují dva horké okruhy a jedno studené praní. Poslední fází je dvojitá separace, z níž druhá se provádí na novém multisenzorovém separačním zařízení od společnosti Sesotec.

Konečný produkt se nazývá PET Flakes, materiál, kterého jsme schopni vyrobit až 600 tun za měsíc. Barevné skupiny PET Flakes jsou čirá, zelená, modrá, hnědá a barevný mix. Vedlejším produktem výroby jsou namleté etikety, víčka a drobný PET Fine. Celkem jsme schopni takto zpracovat až 20 milionů kusů PET lahví za měsíc.

Drcení (mletí)

Mletí je mechanické zpracování plastového odpadu. Výstupem mletí plastového odpadu na nožovém mlýnu jsou granule o různých velikostech (frakce). Vzniklá plastová drť je surovinou pro další výrobu plastových výrobků vhodných například v automobilovém průmyslu.

Regranulace

Regranulace se řadí mezi významné formy recyklace plastových odpadů. Jedná se o tepelné zpracování plastů, jehož výstupem je surovina pro další výrobu tzv. regranulát. Regranulát svými vlastnostmi nahrazuje do určité míry primární materiál a tím dochází ke snižování nákladů při výrobě nových výrobků.

Regranulace nadrceného plastového odpadu probíhá s použitím moderní technologie AlphaTec se strunovou vytlačovací hlavou na pohyblivé přírubě. K sekání regranulátu dochází za chladicí vodní nádrží. Výstupní frakce má podobu válečků. Naše kapacita pro zpracování odpadních plastů je až 60 tun měsíčně.

Regranulací lze zpracovávat všechny běžné druhy plastů, jako jsou PP, ABS, PC/ABS, PMMA, PS či PC. Díky recyklaci lze opakovaně využívat použité materiály a ušetřit tak na nákupu primárního materiálu, čímž je šetřeno životní prostředí. Uzavřený recyklační cyklus je základním předpokladem ekonomické a udržitelné výroby.

Druhotné suroviny (výkup a prodej)

Společnost Purum vykupuje a zpracovává veškeré druhotné suroviny. Spolupracujeme také s jejich předními zpracovateli na českém i zahraničním trhu. Vykupujeme papír, plastové obaly i veškeré druhy kovů. Druhotné suroviny přepravujeme volně ložené i lisované. V případě zájmu zákazníka umísťujeme lisy na odpadní suroviny přímo do společností, abychom docílili nejvyšší efektivity při dopravě, snižovali náklady našich zákazníků i dopad přepravy na životní prostředí.

Při recyklaci druhotných surovin dosahujeme vysoké výtěžnosti a získané materiály vracíme zpět do oběhu.

Technické vybavení

Pro svoz odpadu k třídění a recyklaci využíváme různé druhy vozidel, dle typu odpadu a jeho objemu. Provozujeme třídicí, recyklační linky pro plastový odpad a též recyklační linku na použité olejové filtry, ze kterých získáváme kovový materiál vhodný pro další využití. Naše recyklační provozy jsou vybaveny čistírnami odpadních vod, díky kterým nezatěžují okolní životní prostředí.